Животът ни в интернет е немислим без браузърите – тези толкова полезни уебсайтове ни помагат бързо и лесно да намираме това, от което се нуждаем, само с въвеждането на една ключова дума. Това е изключително удобство за всички нас и неслучайно милиони хора всеки ден използват търсачките, за да стигнат до желаната информация. А питали ли сте се някога как са се зародили те?
Историята на уеб браузърите
Световната мрежа, както всички знаем, че е „изобретена“ през 1989 г. в ЦЕРН от Тим Бърнърс Лий. През 1991 г. британският учен е и първият, който създава уеб браузър: World Wide Web (по-късно преименуван на Nexus).
През 1993 г. се появява Mosaic – браузър, който може да показва текстове и изображения заедно, създадени за използване от всеки – но само от малкото хора, които тогава използвали интернет. Тази търсачка е създадена от Националния център за суперкомпютърни приложения на Университета на Илинойс и по-късно обхваща потребители по целия свят.
Създаден от много от същите хора, които стоят зад Mosaic, Netscape Navigator излиза на сцената през 1994 г. През 1994 г. се появява и Opera, която е особено впечатляваща, тъй като това е браузър, който все още е силен и до днес.
Докато Internet Explorer (IE) има по-ранни версии, като например оригиналната, която стартира напълно интегрирана с операционни системи Windows 95, IE 3, която се появява на хоризонта през 1996 г., започва доминирането на браузъра. Той поддържа много нови функции и се превръща с лекота във водещата търсачка до 1999 г.
Стив Джобс представя първия уеб браузър на Apple, Safari, през 2003 г. После Internet Explorer намира основен конкурент с пускането на Firefox през 2004 г. Именно Firefox започва да променя пейзажа на уеб браузърите в конкурентното пространство, което днес познаваме. Отворен код в основата си, Firefox е отговор както за онези, които са намирали Internet Explorer за несъвършен, така и на тези, които са се страхували от нивото му на поверителност.
През януари 2005 г. пазарният дял на уеб браузърите е разделен до голяма степен между Internet Explorer (74,5%), Firefox (16,6%), Mozilla (3,4%), Opera (1,9%) и Netscape (1,1%).
Стартирането на Chrome през 2008 г. отбелязва влизането на Google в пазара на уеб браузърите. Към януари 2010 г. популярността на браузъра се прехвърля към Firefox (46,3%), Internet Explorer (36,2%), Chrome (10,8%), Safari (3,7%) и Opera (2,2%).
Само 5 години след това, през 2015 г., статистиката отрежда водещо място за Chrome (64,9%), а след това за Firefox (21,5%), Internet Explorer (7,1%), Safari (3,8%) и Opera (1,6%).
През 2015 г. пък се появява Microsoft Edge (преди наричан Project Spartan), отдавна просрочената подмяна на IE, както и Vivaldi, създаден от съоснователя и бивш изпълнителен директор на Opera.
Пазарен дял на търсачките по света към 2019 година
За да видим как се движат уеб браузърите към днешна дата, потърсихме най-актуалната статистика. Намерихме я в netmarketshare.com. Специализираният уебсайт акуратно изобразява пазарните дялове на браузърите по цял свят към юли месец 2019 г.
Както ясно се вижда от графиката, на първо място продължава да е Chrome с цели 66.77% пазарен дял. Това е внушителна, огромна хегемония за браузъра на технологичния гигант Google. Следват го Mozilla Firefox с 9.39%, „добрият стар“ Internet Explorer с 8.55%, Microsoft Edge с 4.83% и Safari на Apple с 3.62%.
Челната десетка се затваря от Opera с 1.58%, Sogou Explorer с 1.47%, QQ с 1.43%, Yandex с 0.77% и US Browser с 0.46%.
Статистиката на уебсайта позволява да видим и как е варирало движението на пазарните дялове на търсачките от август месец 2018 г. Данните са за четирите най-големи браузъра към момента:
Пазарни дялове на платформите за търсачки
Споделяме с вас и любопитна статистика за пазарните дялове на платформите, чрез които достигаме до любимите си търсачки. Данните са предоставени от анализатора Тимъти Тейлър в неговия блог conversableeconomist.blogspot.com и са актуални към февруари месец 2019 година.
Очаквано, най-сериозна е доминацията на версиите на Windows, както и на Аndroid, все повече сърца сред потребителите печели и операционната система iOS.
Надяваме се да сме ви били полезни с тези данни. А кой е вашият любим браузър?